06 września 2022
SZPADERSKI DAY  2022 w ramach Light Move Festival w Łodzi
24 września 2022, godz. 20, ul. Piotrkowska 86
23-25 września 2022
Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła - Light Move Festival, to największy festiwal światła w Polsce, organizowany od 2011. Przygotujcie się po raz kolejny na kolorową Łódź!
To niecodzienna, cykliczna impreza, której głównym celem jest pokazanie w niepowtarzalny sposób wartościowych zakątków, przestrzeni i budynków Łodzi nocą. To także połączenie historycznej tożsamości Łodzi z elementami sztuki wizualnej i multimedialnym przekazem. To ruch i dynamika, światło, projekcja, animacja, sztuka kinetyczna, dźwięk, barwa, rzeźby i instalacje świetlne.
Podczas Festiwalu Światła łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka, przeistaczają się w otwarte galerie sztuki. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśla indywidualność i atrakcyjność Łodzi, oraz sprawia, że staje się ona niepowtarzalnym punktem na mapie Europy.
SZPADERSKI DAY 2022 w ramach LMF MUSIC
24 września 2022, godz. 20, ul. Piotrkowska 86
Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne Ocalić od Zapomnienia zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu Szpaderski Days, organizowane dla upamiętnienia niezwykłej postaci łódzkiego producenta instrumentów perkusyjnych, ZYGMUNTA SZPADERSKIEGO.
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w drugim dniu Festiwalu Światła - Light Move Festival, w sobotę, 24 września 2022, od godz. 20, w miejscu, ściśle związanym z działalnością pana Zygmunta - jego pracowni na I piętrze kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 86. Z okien pracowni zaprezentowany zostanie program, nawiązujący do dorobku legendarnego „Szpadra”.
Współorganizatorem wydarzenia jest Light Move Festival. Biuro festiwalu znajduje się w pomieszczeniach byłego warsztatu Zygmunta Szpaderskiego, przy ul. Piotrkowskiej 86.
Poprzednie, trzydniowe Szpaderski Days, odbyły się w dniach 19-21 września 2019, z okazji 105. rocznicy urodzin Zygmunta Szpaderskiego, i były zorganizowane przez Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne „Ocalić od Zapomnienia” oraz Łódzki Dom Kultury. Została wówczas zaprezentowana wystawa współczesnego sprzętu dla perkusistów oraz wystawa pamiątek po Zbigniewie Szpaderkim. W ŁDK odbyły się warsztaty perkusyjne.
20 września 2019 odsłonięto tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 86. W kolejnym dniu, odbyła się w ŁDK projekcja filmu dokumentalnego „Szpader” z 1997, oraz koncert galowy.
Po przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, do cyklu wracamy w 2022.
ZYGMUNT SZPADERSKI (ur. 29 lipca 1914, zm. 9 marca 2008) to absolutna legenda polskiego rynku muzycznego, producent instrumentów perkusyjnych, twórca pierwszej perkusji dla łódzkiego zespołu Melomani, w kolorze czarnym, bo Melomani ubierali się na czarno. Wśród bębniarzy znany był, jako „Szpader”.
Zmarł w wieku 93 lat. Pochowany jest na Starym Cmentarzu, przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
Kultywujemy pamięć o tym mistrzu wyrobów perkusyjnych.
PROGRAM SZPADERSKI DAY 24 września 2022, godz. 20-22, ul. Piotrkowska 86
► godz. 20 - JEDEN HIT na TRZY PERKUSJE - Gramy razem z przechodniami
► godz. 20:20 - Wspólne WYKONANIE PRZEBOJU „Do zakochania jeden krok” przez Andrzeja Dąbrowskiego i Andrzeja Frajndta.
► godz. 20:30 - WSPOMNIENIA PERSKUSITÓW.
Wspominać będą perkusiści, grający w latach swojej młodości na bębnach Szpaderskiego. W krótkich relacjach opowiedzą o swoich doświadczeniach.
Gośćmi wydarzenia będą perkusiści:
- Antoni Studziński, ostatni żyjący muzyk zespołu Melomani
- Andrzej Dabrowski
- Andrzej Żukiewicz
- Jan Słotkowicz
- Sławomir Macias.
Obecni będą także wnuk Zygmunta Szpaderskiego, Marek Jeromin, oraz Andrzej Pyrcz, właściciel firmy "Art-Muz". Rodzina Pyrczów mieszkała po sąsiedzku z państwem Szpaderskimi.
► godz. 21 KONCERT z PERKUSJĄ "SZPADRA"
Przy ul. Piotrkowskiej 86 wystąpi duet Flamestones z Gdańska, grający na oryginalnej perkusji Zygmunta Szpaderskiego, która została poddana gruntownej renowacji. Zagrają:
Igor Jeziak - guitar
Bartosz „Rudi Wilczek” Wilczkiewicz - drums.
P r o w a d z e n i e: Andrzej Frajndt i Marek Składowski.
Wydarzenie będzie filmowane.
W oknach dawnej pracowni Zygmunta Szpaderskiego przy Piotrkowskiej 86, oraz sklepu „Krokodyl”, zostaną wystawione PAMIĄTKI po ZYGMUNCIE SZPADERSKIM, m.in. dwie oryginalne perkusje, fotografie, szyld warsztatu.
Z a p r a s z a m y!

Szpaderski Day 2022 już 24 września !!!