14 maja 2024o godz. 18 w Mediatece "MeMo" w Łodzi, odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Skibą, zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie.
KRZYSZTOF SKIBA jest jednym z najbardziej znanych felietonistów w Polsce. Przez lata publikował i nadal publikuje felietony na łamach poczytnych gazet i tygodników, jak "Gazeta Wyborcza" (rubryka "Z deszczu pod rynnę" ukazywała się przez 10 lat) czy tygodnik "Wprost" (rubryka "Skibą w mur" ukazywała się przez 11 lat). Okazjonalnie jego felietony ukazywały się także w Tygodniku "Przekrój", "Dzienniku Bałtyckim", "Tygodniku Powszechnym", "Magazynie CKM" czy nieistniejącym już miesięczniku "Playboy". Obecnie publikuje recenzje teatralne i filmowe w rubryce "Skiba kulturalnie" w Tygodniku "Angora" oraz w cenionym magazynie komiksowym "Relax".
Prezentował satyryczne felietony także na antenach radiowych, m.in. w radiowej Jedynce, w Radiu Wawa i w AntyRadiu.
Opublikował kilka książek, m.in. zbiór felietonów "Skibą w mur"
(Wydawnictwo Zysk 2006), zbiór opowiadań satyrycznych "Opowiadania podwodne" (Wydawnictwo Zysk 2009) i książki o czasach PRL – "Artyści, wariaci, anarchiści" (Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury 2010) oraz "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia"
(Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury 2015).
W 2018, nakładem wydawnictwa SQN z Krakowa, ukazała się jego biografia "Skiba ciągle na wolności. Autobiografia łobuza".
W czerwcu 2021, nakładem warszawskiego wydawnictwa Arbitror, na półki sklepowe trafiła jego najnowsza książka z felietonami – zbiór materiałów o czasach lockdownu i pandemii "Polska bez gaci".
W przygotowaniu jest kolejny tom opowiadań satyrycznych – "Kobiety są naiwne", który ukaże się w 2024.
Podczas spotkania autorskiego Krzysztof opowiedział o swoich książkach, o historii oporu studenckiego w czasach PRL (happeningi Pomarańczowej Alternatywy), jak również o kulisach programów telewizyjnych, które przez lata prowadził lub realizował w TVP2 oraz w telewizji Polsat (m.in. "Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów", "Mini Szansa", "Uwaga! Hotel", "Oko na miasto" i inne).
Była to też doskonała okazja do rozmów o płytach zespołu Big Cyc i polskim rynku muzycznym. Krzysiek nawiązał także do lat spędzonych podczas studiów w Łodzi. Wspólnie z prowadzącym Markiem Składowskim (który jest kolegą Skiby z tych czasów, z osiedla Lumumbowo) wspominali powstanie Big Cyca, Klub Balbina oraz łódzkie happeningi Pomarańczowej Alternatywy.
Także widzowie zadawali autorowi dużo pytań. Po spotkaniu była okazja uzyskać dedykację oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Spotkanie poprowadził MAREK SKŁADOWSKI – dziennikarz radiowy, były prezes Radia Łódź, wiceprzewodniczący Zarządu Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia".
Oprawa dźwiękowa: ADAM PISERA – realizator dźwięku, DJ, pasjonat muzyki lat 70. I 80., członek Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia".
Fotorelacja ze spotkania.