19 czerwca 2023

SPACER po ŁODZI ŚLADAMI JAZZU

17 czerwca 2023 o godz. 12 przy ul. Jaracza 7 rozpoczął się "Jazzowy spacer po Łodzi". Była to świetna okazja, by posłuchać historii, anegdot i ciekawostek o muzyce jazzowej w naszym mieście, a także poznać historię koncertów jazzu tradycyjnego w Łodzi w okresie międzywojennym.
Spacer poprowadzili:
Ewa Kałużna - autorka artykułów o tematyce jazzowej, znawczyni łódzkiego jazzu, członkini i Sekretarz Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia"
Ryszard Bonisławski - jeden z najpopularniejszych łódzkich przewodników miejskich, były senator RP, członek honorowy Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia"
Andrzej Pikierski - muzyk, współtwórca pierwszego klubu jazzowego ZMS w Łodzi, członek zespołu Old Jazz Stompers w latach 60., członek Zarządu Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia"
Krzysztof Rajpold - lider łódzkiego zespołu dixielandowego Sweet & Hot Jazzband, klawiszowiec, artysta plastyk, sympatyk Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia".
Trasa spaceru:
Jaracza 7 - pierwszy Jazz Club Łódź, później Klub "Na piętrze" Zrzeszenia Studentów Polskich
Włókiennicza (dawna Kamienna) - słynna rzeźba "Kochankowie z ulicy Kamiennej"
Narutowicza 22 - Filharmonia Łódzka
Traugutta 18 - Łódzki Dom Kultury
Moniuszki 4a - YMCA znana m.in. jako siedziba "Klubu Melomanów"
Moniuszki 2 - Kawiarnia "Honoratka", najsłynniejsza łódzka powojenna kawiarnia muzyczna i aktorska
Piotrkowska 55 - w latach 50. powstał tu Jazz Club ZMS "Pod Piątkami"
Piotrkowska 77 - słynny łódzki Jazz Club ZSP "Pod Siódemkami"
Piotrkowska 86 - pracownia wyrobów perkusyjnych Zygmunta Szpaderskiego
Al. Kościuszki 33/35 - klub i restauracja SPATiF
Ulica Kopernika i jej niezwykli mieszkańcy w latach 50. i 60. (Zygmunt Szpaderski, Melomani i inni)
Klub "Wytwórnia", organizator Letniej Akademii Jazzu, klub muzyczny, znany z koncertów jazzowych oraz wielu innych wydarzeń kulturalnych.
Na zakończenie przed siedzibą klubu "Wytwórnia" odbyło się losowanie 30 karnetów na Letnią Akademię Jazzu 2023, która rozpoczęła się 11 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2023.
W spacerze uczestniczyło ponad 80 osób. Dziękujemy!
Obszerna relacja z wydarzenia miała miejsce w TV "Toya" 20 czerwca 2023, o godz. 17:15 i 20:15.
Organizatorzy:
Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od Zapomnienia"
Klub "Wytwórnia" w Łodzi.

SPACER JAZZOWY PO ŁODZI