Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne

"Ocalić od zapomnienia"

 

Siedziba : ul.Próchnika 17     90 - 708 Łódź

tel: 531 908 063      email: muzyka.lsm@gmail.com

numer konta : 92 1240 3073 1111001078665182  Bank Pekao SA.

10 maja 2022

Zapraszamy serdecznie na spacer edukacyjny - "NARODZINY JAZZU w ŁODZI POWOJENNEJ" organizowany przez nasze Stowarzyszenie.  WSTĘP WOLNY !!!

Spacer odbędzie sie 21 maja 2022
Zbiórka: godz. 12, ul. Jaracza 7 (przy dawnej Magdzie)
Czas trwania: 1,5 godz.
"Narodziny jazzu w Łodzi powojennej" to wydarzenie, towarzyszące Swigowemu Spacerowi po Piotrkowskiej 2022. Po raz pierwszy, w ramach spaceru można otrzymać solidną dawkę wiedzy o jazzowej historii Łodzi.
Start 21 maja, w sobotę o godz. 12, przy ul. Jaracza 7.
Spacer potrwa ok. 1,5 godz.
WSTĘP WOLNY!
P r o w a d z e n i e
Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od zapomnienia", w składzie:
Ewa Kałużna (autorka licznych artykułów o tematyce jazzowej, znawczyni historii łódzkiego jazzu)
Andrzej Pikierski (były korespondent magazynu "Jazz", współtwórca pierwszego klubu jazzowego ZMS w Łodzi, muzyk, członek zespołu Old Jazz Stompers)
Ryszard Bonisławski (jeden z najsłynniejszych łódzkich przewodników miejskich, były senator RP)
T r a s a
● Jaracza 7 - pierwszy klub jazzowy Zrzeszenia Studentów Polskich w Łodzi.
● Włókiennicza (dawna Kamienna) / róg Kilińskiego) - rzeźba muzyczna "Kochankowie z ulicy Kamiennej", dla upamiętnienia Agnieszki Osieckiej, która w latach 50. studiowała w łódzkiej filmówce.
● Narutowicza 20/22 - Filharmonia Łódzka. Do statusu legendy urósł koncert kwartetu Dave'a Brubecka w Filharmonii Łódzkiej w marcu 1958. W latach 70. organizowane były tu edycje festiwalu Jazz Jamboree. Szczególnie pamiętny był koncert orkiestry Duke'a Ellingtona, kierowanej przez jego syna Mercera, który miał miejsce w ramach Jazz Jamboree '77.
● Moniuszki 4a - Łódzka YMCA, od 1948 siedziba Klubu Melomanów, na przełomie 1951/1952 miejsce powstania najsłynniejszego powojennego polskiego zespołu jazzowego Melomani, kierowanego przez Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.
● Moniuszki 2 - Kawiarnia Honoratka, nieistniejąca, legendarna, najsłynniejsza polska powojenna kawiarnia, miejsce koncertów i spotkań łódzkich jazzmanów w latach 50.
● Piotrkowska 55 - w latach 50. pierwszy łódzki klub jazzowy Pod Piątkami, pod patronatem Zarządu Łódzkiego Związku Młodzieży Socjalistycznej. Historię powstania klubu opowie jeden z jego współzałożycieli, Andrzej Pikierski, świadek tamtych wydarzeń.
● Piotrkowska 77 - słynne łódzkie Siódemki, w latach 50. siedziba łódzkiego oddziału Zrzeszenia Studentów Polskich, od 1955 - Klub Studencki 77, miejsce koncertów pod koniec lat 50. i na początku 60. legendarnego łódzkiego zespołu swingowego Tiger Rag, z debiutującym wówczas Michałem Urbaniakiem w składzie.
● Piotrkowska 86 - słynna pracownia wyrobów perkusyjnych Zygmunta Szpaderskiego, zaopatrująca w bębny i pałki muzyków jazzowych i bigbitowych w całej Polsce i za granicą. Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od zapomnienia" ufundowało tablicę pamiątkową, odsłoniętą w 2019.
Dodatkowo, przewodnicy opowiedzą historię koncertów jazzu tradycyjnego w Łodzi w okresie międzywojennym.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami i inicjatywami Stowarzyszenia oraz wsparcia jego działań:
 

 

Spacer edukacyjny - "Narodziny Jazzu w Łodzi powojennej" 21.05.2022