11 września 2023
Z okazji przypadającego w 2023 600-lecia Łodzi władze miasta i Muzeum Miasta Łodzi postanowiły uhonorować specjalnymi medalami 600 najbardziej zasłużonych dla miasta łodzian.
W dniach 23 czerwca, 10 lipca, 19 lipca, 6 września i 11 września odbyły się uroczystości wręczenia Medali 600-lecia Łodzi przez Prezydent Hannę Zdanowską.
Z rekomendacji Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia" otrzymali je do tej pory:
MACIEJ TUBIS
■ SŁAWEK KOWALEWSKI
■ MARIAN LICHTMAN
■ ADAM PALMA
■ MONIKA KUSZYŃSKA
■ WŁODZIMIERZ KORCZ
■ ANDRZEJ ŻUKIEWICZ
■ MICHAŁ KOBOJEK
■ PAWEŁ "PABLOSSON" STASIAK
■ CZESLAW "MAŁY" BARTKOWSKI
■ ANDRZEJ NEBESKI
■ ANDRZEJ RYBIŃSKI
■ ELŻBIETA MIELCZAREK
■ KRZYSZTOF CWYNAR
Finałową sześćsetkę spośród 1200 nadesłanych zgłoszeń wybierała kapituła pod honorowym kierownictwem Prezydent Łodzi. W skład Kapituły Medali na 600-lecie Łodzi weszli: sportowiec Marcin Gortat, dr Tomasz Karauda, publicysta Błażej Lenkowski, producent filmowy Piotr Dzięcioł, przedsiębiorca Jacek Szwajcowski oraz dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec (przewodnicząca Kapituły).
6 września odbyła się kolejna uroczystość, podczas której medale z rekomendacji naszego Stowarzyszenia odebrali łódzki saksofonista jazzowy, Michał Kobojek i łódzki wokalista Paweł "Pablosson" Stasiak.
11 września medale odebrali Czesław "Mały" Bartkowski, Andrzej Nebeski, Andrzej Rybiński, Jerzy Rybiński, Krzysztof Cwynar i Elżbieta Mielczarek.
Gratulacje!
Czekamy z niecierpliwością na kolejne etapy tego niezwykłego przedsięwzięcia, podczas których - mamy nadzieję - medale z rekomendacji naszego Stowarzyszenia otrzymają kolejni łódzcy muzycy.
Fot. uml.pl / Romuald Papierkowski

Medale 600-lecia Łodzi