28 czerwca 2023
Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od Zapomnienia" wydało własnym nakładem książkę "ŁÓDZKIE ULICE PEŁNE MUZYKI".
Publikacja została poświęcona muzycznym dziejom Łodzi w latach 1945-1975.
Na prośbę Stowarzyszenia, łódzcy i związani z Łodzią muzycy – Jerzy Krzemiński, Krzysztof Cwynar, Andrzej Nebeski, Aleksander Kawecki, Tadeusz Urbański, Andrzej Janczak, Krzysztof Rajpold, Jan Słotkowicz i inni, a także ludzie kultury i literaci – Elżbieta Czarnecka, Ryszard Bonisławski, Jerzy „Krzywik” Kaźmierczyk, Andrzej Pikierski, czy redaktorzy muzyczni Radia Łódź – Ilona Grzesiak, Artur Adam Wolski, Marcin Barszcz, Bartosz Florczak, przeszukali domowe archiwa, spisali wspomnienia i przekazali nam je, wraz ze zdjęciami, wycinkami prasowymi, plakatami. W ten sposób odżyły daty, fakty, nazwiska i obrazy z przeszłości. Opowieści 24 współautorów książki, związanych z Łodzią na przestrzeni wielu lat, pokazują bogate muzyczne dzieje miasta.
Stowarzyszenie planuje wydanie II tomu, obejmującego lata 80. do czasów współczesnych.
Dziękujemy naszym DONATOROM, bez których książka nie ukazałaby się. Są to:
■ Anna i Marek Jakubowscy – właściciele drukarni „Wiking Graf” w Łodzi
■ Andrzej Pikierski – członek Zarządu Stowarzyszenia i właściciel Centrum Współczesnej Techniki Grzewczej „Wulkan” w Łodzi
■ Aleksandra Maria Giska – właścicielka firmy „Giska Group” i studia „Giza Sound Art of Music Management” w Łodzi
■ Wiesława Gusta – Prezes Zarządu firm „Gust Pol” i „Super Glue” w Łodzi
■ Szymon Żaczkiewicz i Mariusz Karliński - właściciele firmy „Elektrogiełda” w Łodzi
■ Piotr Orzeł – członek wspierający Stowarzyszenia, właściciel firmy „Chłodnictwo – Klimatyzacja” i klubu „Muzyczna Chłodnia UKF - Rock Cafe” w Łodzi
■ Romuald Papierkowski – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia i właściciel P.H.U. „Roman - Płyty Winylowe” w Łodzi
■ Ewa Kałużna – członkini i sekretarz Stowarzyszenia
■ oraz członkowie: Jerzy Stępkowski, Józef Marciniak i Rafał Zieliński.
P r o m o c j a książki odbyła się 21 czerwca 2023, w kuluarach Teatru Muzycznego w Łodzi, w ramach Wielkiej Gali Koncertowej „Kocham swoje miasto. Łodzianie - łodzianom”, współorganizowanej przez nasze Stowarzyszenie.
Prawie 530 stron, w dużym, albumowym formacie, z twardą okładką i na satynowym papierze, zawiera mnóstwo wspomnień, anegdot i zupełnie nieznanych dotąd historii muzycznych, oraz ponad 250 fotografii.
Książkę można n a b y ć w sklepie muzycznym przy ul. Próchnika 17 w Łodzi (czynne od godz. 12), za „cegiełki” 50,- zł.
P o l e c a m y!

"ŁÓDZKIE ULICE PEŁNE MUZYKI" - Książka