Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od zapomnienia" ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników bluesa i dobrej muzyki na koncert:
CHICAGO BLUES SUPERMAN - JAMIAH ROGERS
,który odbędzie się w dniu 24 maja 2022 o godz. 19 w Klubie Scenografia w Łodzi , ul. Zachodnia 81/83
W y s t ą p i ą:
JAMIAH ROGERS (USA) - guitar, vocal
Aidan Epstein (USA) - bass guitar
Jalon Allen (USA) - drums.
27-letni JAMIAH ROGERS znany jest w Chicago, jako Blues Superman. "Superman to ktoś, kto koncentruje się na ratowaniu tego, co dobre. Lubię myśleć, że jestem tym dla bluesa" - mówi Jamiah.
Urodził się 21 kwietnia 1995 w Chicago. Jego mama śpiewała, a ojciec, basista, Tony Rogers, był chicagowskim muzykiem bluesowym.
Jamiah wspomina: "Zawsze przesiadywałem w piwnicy - to był mój plac zabaw. Ojciec był gitarzystą bluesowym, i miał własny zespół - The Tony Rogers Band. W czasie prób, siedziałem na schodach, i słuchałem, jak grają. Gdy próba dobiegała końca, zakradałem się do piwnicy, by bawić się instrumentami. Ojciec strofował mnie: "Nie możesz po prostu bawić się czyimś instrumentem, gdy nie jesteś członkiem zespołu". Ale ja byłem ostrożny, i nigdy niczego nie uszkodziłem".
Początkowo, mały Jamiah skierował się w stronę perkusji. Znalazł się wówczas w swego rodzaju "potrzasku", z którego nie mógł wyjść przez pewien czas. Grał na perkusji na trzech frontach - w szkole, w kościele, i w zespole ojca.
Gdy miał 7 lat, rodzice zachęcili go do gitary. Ojciec udzielał mu lekcji gry na tym instrumencie.
W wieku 9 lat, muzyka stała się dla Jamiaha "pracą na pełen etat" - zakradał się do klubów w całym mieście, by posłuchać bluesa chicagowskiego.
Występy Jamiaha, jako nastolatka, przyciągały uwagę całego Chicago. Dzięki temu, przez trzy lata z rzędu otrzymywał tytuł najbardziej utalentowanego dziecka w wieku poniżej 12 lat, nadawany przez kapitułę The Chicago Music Awards.
W końcu, zwrócił na siebie uwagę samego Buddy'ego Guya, uznanego bluesmana z Chicago. Nastoletni Jamiah zaczął grać w klubie bluesowym Buddy Guy's Legends, przy Wabash Avenue w Chicago, prywatnym klubie gitarzysty, w którym Guy nadal występuje. "Byłem jednym z najmłodszych, jeśli nie najmłodszym, muzykiem bluesowym w branży" - ocenia Jamiah.
Swój pierwszy zespół, power trio o nazwie Jamiah on Fire & the Red Machine, założył w wieku 15 lat. Grał w nim na gitarze i śpiewał.
Wraz z ojcem, stworzyli tandem kompozytorsko-producencki. Wydali dwa albumy - "Taking the Stage”(2012) i "Winners Never Quit" (2015). Koncertowali głównie w rodzinnym stanie i kraju, ale także w Kanadzie, na festiwalach The Trois-Rivieres en Blues, Ottawa Bluesfest, Montreal International Jazz Festival, Festival International du Blues de Tremblant, czy Sherbrooke Blues & Roots Festival, oraz w Holandii.
Po trasie we Francji i Szwajcarii, Jamiah wrócił do Stanów, by zająć pierwsze miejsce na Michigan Blues Fest.
Krążąc od dzieciństwa wokół gitar, perkusji i basu, Jamiah stał się muzykiem, który potrafi zagrać z łatwością na każdym instrumencie. Jest multiinstrumentalistą - gra na perkusji, gitarze, basie, klawiszach. Jednak największą miłością darzy gitarę i perkusję.
Teraz Jamiah robi coś więcej, niż tylko granie nowoczesnej odmiany bluesa i podróże po świecie - studiuje muzykę w Uniwersytecie Stanowym w Chicago.
Rogers szydzi z tradycyjnej drogi muzyków, podpisujących kontrakty z wytwórnią płytową. Minęły romantyczne dni bluesa wytwórni Chess Records z Chicago, słynącej z oferowania swoim artystom nowego Cadillaca, i promowania pionierów, jak Chuck Berry, Etta James i Muddy Waters. Zamiast tego, Rogers woli pozostać niezależnym producentem i wydawcą.
"Każdy zasługuje na to, na co sam zapracuje. Jest zbyt wiele osób, które są sławne, ale nie mają nic do pokazania" - mówi Rogers.
Podczas, gdy niektórzy widzą bluesową solówkę na gitarze jako sposób na popis, Rogers mówi, że kiedy gra solo, to tak, jakby płakał. "Kiedy płaczesz, robisz dużo hałasu, a nuty są wysokie. Jeśli naprawdę płaczesz, i trzymasz wysoką nutę na strunach, ludzie słyszą, co masz na myśli".
Jamiah Rogers ma na koncie jeden album solowy - "Blues Superman" z 2017, oparty na koncepcji super-bohatera, mającego uratować blues, i utrzymać go przy życiu.
Młody bluesman często słyszy pytanie, jak widzi przyszłość tego gatunku muzyki. Jego odpowiedź brzmi: "Blues ma się dobrze. Nie ma mowy o umieraniu!".
W 2018 objechał Europę, towarzysząc zespołowi wokalistki, Anniki Chambers, w ramach trasy The New Blues Generation.
W maju 2020, po raz pierwszy pojawił się w Polsce i krajach sąsiednich.
W 2022 ponowie odbędzie trasę EUROPEAN TOUR, w ramach której wystąpi w Łodzi.
S u p p o r t:
Łódzki bluesman KRZYSZTOF CIESIELSKI - guitar, harmonica, vocal.
Wokalista bluesowy i rockowy, tekściarz, twórca piosenek. Człowiek estrady blues-rockowej od 1995, kiedy przystąpił do pierwszego zespołu - Side Road, a następnie Pig Bit (oba zostały opisane w "Encyklopedii Muzyki Popularnej - Blues w Polsce" Marka Jakubowskiego z 1997).
Jako dziecko, wychował się na Wschodnim Wybrzeżu USA, w stanach Massachusetts i Maryland, gdzie chłonął nie tylko akcent amerykański, ale i zainteresowania muzyczne swojego ojca, również muzyka i kolekcjonera płyt winylowych, który był od zawsze zafascynowany gatunkami country, bluegrass, rock i blues.
Podróżował wraz z rodziną po Stanach. W 1982, w Nowym Jorku, miał okazję usłyszeć pierwszy raz na żywo Johna Lee Hookera.
Ojciec dość wcześnie nauczył go grać na gitarze, a później na keyboardach.
Tajniki harmonijki ustnej zgłębił samodzielnie, m.in. dzięki warsztatom bluesowym w Polsce, w Bolesławcu i Zakrzewie, w latach 90.
Po przeprowadzce do Polski, szlifował literacki język angielski, uczył też innych, pracując jako trener językowy w korporacjach, bankach i różnych firmach, w Warszawie i Łodzi. Nigdy jednak nie pozbył się amerykańskiego akcentu, który na scenie blues-rockowej jest jego dużym atutem.
W 2011 założył autorski zespół KayCeeBe (Krzysztof Ciesielski Band), w którym prezentował własne kompozycje.
Obecnie jest frontmanem znanego łódzkiego zespołu rockowego Rambo Jet.
G o ś c i e: amerykańscy żołnierze, stacjonujący w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku k/Łodzi
O r g a n i z a t o r z y: Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne Ocalić od Zapomnienia oraz Klub Scenografia w Łodzi
B i l e t y: 50 zł w przedsprzedaży / 60 zł w dniu koncertu
oraz