Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne

"Ocalić od zapomnienia"

 

Siedziba : ul.Próchnika 17     90 - 708 Łódź

tel: 531 908 063      email: muzyka.lsm@gmail.com

numer konta : 92 1240 3073 1111001078665182  Bank Pekao SA.

14 września 2021
Andrzej Nebeski na trasie koncertowej w Polsce 2021

KIELCE ROCKują - to festiwal blues-rockowy, organizowany w Kielcach.

3 września 2021 Andrzej Nebeski, legendarny nestor polskiej sceny muzycznej, perkusista grup Niebiesko-Czarni i Polanie, oraz lider własnej Grupy ABC, wystąpił w Centrum Kongresowym Targi Kielce, wraz z towarzyszącą mu grupą muzyków.
Koncert ten rozpoczął trasę Andrzeja Nebeskiego w Polsce 2021.
Zespół na trasie tworzą:
Marek Lewandowski - keyboards
Krzysztof Ciemniewski - guitar, vocal
Marek Maciejewski - tenor sax
Krzysztof Huzarski - bass guitar, backing vocals
Andrzej Nebeski - drums, leader
Waldemar Wiśniewski - vocal.
Choć nazwiska muzyków, towarzyszących dziś na trasie Andrzejowi Nebeskiemu, nie kojarzą się z grupami, w których perkusista grał w latach 60. i 70., to repertuar obejmuje przeboje Polan czy Grupy ABC, w nowych, współczesnych aranżacjach.
Wydarzeniu muzycznemu w Kielcach towarzyszyła wystawa, poświęcona Franciszkowi Walickiemu, zorganizowana przez Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od zapomnienia".
Stowarzyszenie objęło patronatem medialnym kielecki występ Andrzeja Nebeskiego z zespołem.
"SPOTKANIE POKOLEŃ" - to tytuł koncertu, który odbył się 4 września 2021, na scenie Amfiteatru w Rabce-Zdroju, gdzie spotkali się artyści, reprezentujący różne pokolenia i style muzyczne - blues, rock i folk. Koncert w uzdrowisku był drugim wydarzeniem nowej trasy Andrzeja Nebeskiego z zespołem.
Sobotni koncert w Rabce przyciągnął liczną publiczność, która ciepło przywitała muzyków i owacyjnie nagradzała ich występy.
Przed rabczańską publicznością zaprezentowali się Andrzej Nebeski z zespołem, a także Trebunie Tutki, Beata Kossowska i Eberhard Klunker, oraz Maciej Szustak Stellarnotes.
Jak podkreślił dyrektor Bolesław Bara, "koncert pokazał, że muzyka ewoluuje, ale pozostaje w niej wciąż ta sama energia i witalność, czyli to, co łączy ludzi. Ona jest wieczna. Zmienia się, ale pozostaje z nami, jeśli jest prawdziwa, grana z serca i przez prawdziwych artystów. A takich właśnie mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać w sobotnie popołudnie w rabczańskim amfiteatrze" (gmina.rabka.pl).
Kolejny koncert trasy Andrzeja Nebeskiego planowany jest na 21 października 2021, w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Organizatorami są Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od zapomnienia" oraz Teatr Muzyczny w Łodzi. Więcej informacji wkrótce.
ANDRZEJ NEBESKI to perkusista legendarnych grup Niebiesko-Czarni, Polanie i ABC.
Urodził się 27 marca 1939 w Przemyślu.
Gry na perkusji uczył się w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Debiutował w szkolnych zespołach muzycznych.
Jako elew szkoły wojskowej, grał w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W łódzkim klubie studenckim Pod Siódemkami występował z Modern Jazz Swing Włodzimierza Gulgowskiego i Zbigniewa Bizonia.
NIEBIESKO-CZARNI
Lata 1963-1965 spędził w zespole Niebiesko-Czarni.
W lipcu 1963, z grupy odeszli Daniel Danielowski, Henryk Zomerski i Jerzy Kowalski. Nowymi muzykami Niebiesko-Czarnych w tym samym miesiącu zostali:
Zbigniew Podgajny (z Luxemburg Combo) - organ, piano, harmonica
Zbigniew Bernolak (z Karmazyna) - bass guitar
Andrzej Nebeski (z łódzkiego Modern Jazz Swing) - drums.
W grudniu 1963, na zaproszenie Brunona Coquatrix, zespół z trzema wokalistami - Michajem Burano, Czesławem Wydrzyckim-Niemenem i Heleną Majdaniec, wziął udział w międzynarodowej imprezie muzycznej "Les idoles des Jeunes" w paryskiej Olympii.
To wówczas, przed jednym z koncertów, organizatorzy napisali na plakacie nazwisko Wydrzyckiego z błędem. Walicki wraz z żoną wytłumaczyli Cześkowi, że obcokrajowcy nie są w stanie wymówić tego nazwiska. Tak zniknął Wydrzycki, a narodził się Niemen. Pseudonim był oczywiście wyrazem sentymentu do kraju dzieciństwa, do tamtejszej kultury, gdzieś nad Niemnem.
W Paryżu na estradzie znaleźli się wokaliści Helena Majdaniec, Michaj Burano i Czesław Niemen, oraz Marek Szczepkowski i Bernard Dornowski w roli chórku. Zagrali Janusz Popławski- guitar, Krzysztof Klenczon - guitar, Zbigniew Bernolak - bass guitar, Zbigniew Podgajny - piano, organ, harmonica, Włodzimierz Wander - tenor sax, Andrzej Nebeski - drums.
Niebiesko-Czarni występowali w Olympii w programie "Les idoles des jeunes" ("Idole młodzieży"), odbywającym się w dniach 12-25 grudnia 1963. Obok nich pojawili się tam Stevie Wonder, Dionne Warwick, Frank Alamo i The Shirelles.
Nagrali też wówczas pierwszy singiel na Zachodzie - "Les Noir et Blue - Les idoles de Pologne", z utworami na żywo "Happy End / Gdy pójdę w drogę / Syg, sygedyr / Wiem, że nie wrócisz ". Skład tworzyli:
Helena Majdaniec, Michaj Burano, Czesław Niemen - vocal
Krzysztof Klenczon, Janusz Popławski - guitar
Zbigniew Podgajny - piano, organ
Andrzej Nebeski - drums
Bernard Dornowski, Marek Szczepkowski - backing vocals.
Niebiesko-Czarni - "Wiem, że nie wrócisz" feat. Czesław Niemen, Live @ Olympia, Paris 1963, Audio https://www.youtube.com/watch?v=9VFy1gdk2u8
 
W styczniu 1964 z zespołem rozpoczął występy wokalista Wojciech Korda.
W dniach 18-19 stycznia 1964 miały miejsce dwa koncerty Marleny Dietrich w Sali Kongresowej w Warszawie. Jako support, wystąpił wówczas zespół Niebiesko-Czarni.
Kierownikiem muzycznym grupy od czerwca 1964 był Zbigniew Podgajny.
Wkrótce po festiwalu opolskim '64, atmosfera w zespole zaczęła się psuć. Za jednego z winnych, Franciszek Walicki uznał Klenczona, z jego wrodzoną skłonnością do niesubordynacji. Klenczon zresztą sam miał już dość bycia tylko akompaniatorem.
4 lipca 1964 w Sopocie doszło do specjalnego koncertu grupy, poświęconego 5. rocznicy rozpoczęcia kariery przez Michaja Burano. Wtedy, po raz ostatni z zespołem wystąpił Krzysztof Klenczon.
Próby pozyskania nowego gitarzysty skończyły się niepowodzeniem. Odmówili Kossela i Bernolak.
W efekcie, funkcje pierwszego gitarzysty przejął Janusz Popławski, a drugiego - Wojciech Korda, który także śpiewał główne wokale, wspólnie z Czesławem Niemenem.
Roszada zdała egzamin. Po sesji dla Polskich Nagrań, na początku września 1964 grupa wyjechała na dwumiesięczne tournee do Szwecji. Wyjazd ten zaowocował kupnem nowego sprzętu i wyraźnym podniesieniem poziomu artystycznego, którego odzwierciedleniem były nagrania radiowe z przełomu lat 1964/1965.
Rok 1965 stanowił najbardziej pracowity okres w karierze Niebiesko-Czarnych. Grupa zarejestrowała dla radia ponad 30 utworów, z których wiele nigdy nie doczekało się publikacji płytowych.
Wkrótce, doszło do kolejnego rozłamu.
W czerwcu 1965 zespół opuścili Zbigniew Bernolak i Andrzej Nebeski, a w sierpniu 1965 - Włodzimierz Wander.
Andrzej Nebeski ponownie wrócił do Niebiesko-Czarnych w 1972, wówczas na okres ośmiu miesięcy.
W 1972, po powrocie z USA, Niebiesko-Czarni rozpoczęli tworzenie pierwszej polskiej rock-opery - "Naga", której premiera odbyła się 22 kwietnia 1973, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Korda i komponujący wspólnie z nim Zbigniew Podgajny, a także Janusz Popławski, w trakcie wizyty zespołu w USA zachwycili się rock-operą "Jesus Christ Superstar". Postanowili spróbować takiej formy na gruncie polskim. Polska rock-opera spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Odbyło się ponad 150 przedstawień.
Fragmenty rock-opery prezentowane były podczas koncertów z węgierską Omegą, podczas Musicoramy 1973 oraz na Jazz Jamboree 1973. W spektaklu i nagraniu płytowym gościnnie śpiewał Stan Borys:
Niebiesko-Czarni - "Naga Vol. 1, Vol. 2", Full Album 1972 https://www.youtube.com/watch?v=HOVHU7o2FR0
 
POLANIE
W 1965, Andrzej Nebeski, Włodzimierz Wander, Piotr Puławski oraz bracia Wiesław i Zbigniew Bernolakowie, założyli w Łodzi grupę Polanie.
Skład tworzyli więc dwaj byli muzycy Czerwono-Czarnych:
Wiesław Bernolak - guitar, organ
Piotr Puławski - guitar, harmonica, vocal
oraz trzej z Niebiesko-Czarnych:
Włodzimierz Wander - tenor sax, vocal
Zbigniew Bernolak - bass guitar, vocal.
Andrzej Nebeski - drums.
Repertuar zdominowany był przez piosenki anglosaskie, a uzupełniały go utwory, komponowane przez członków zespołu. Był to pierwszy polski zespół, grający R&B.
Wkład Polan w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej poprzez popularyzację rhythm and bluesa był znaczący, i stanowił przeciwwagę dla, pozbawionych bluesowych inklinacji, ówczesnych młodzieżowych wykonawców, których domeną była pseudoludowość i piosenkarski banał.
Muzycy Polan podkreślali, że byli "zawiedzeni i znudzeni pracą w zespołach Czerwono- i Niebiesko-Czarni". Chcieli szukać własnych rozwiązań, które byłyby w łączności z ogólnoświatowymi trendami w muzyce rozrywkowej tego okresu.
Pierwsze występy nowo powstałej grupy miały miejsce w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.
Nazwę Polanie wybrała, goszcząca wówczas w Łodzi, szwedzka aktorka, Bibi Andersson, matka chrzestna debiutującego zespołu.
W pierwszym okresie działalności, muzycy bazowali na kompozycjach z repertuaru Czerwono- i Niebiesko-Czarnych.
Tuż po tournée w październiku i nagraniach radiowych w listopadzie 1965, zespół wystąpił na jednej estradzie wraz z grupą The Animals. Pouczające koncerty z Erikiem Burdonem stały się przełomem w dziejach formacji, która porzuciła big beat na rzecz rhythm and bluesa.
Utwory grupy stały się bardziej agresywne, a jej repertuar został poszerzony o przeboje światowe.
W grudniu 1965 Polanie otworzyli warszawską Gitariadę, a w styczniu 1966 wystąpili w Filharmonii Narodowej, obok połączonych orkiestr PRiTV p/d Stefana Rachonia i Bogusława Klimczuka.
W maju i czerwcu 1966 zespół koncertował w Danii, a w lipcu 1966 wygrał rywalizację z zespołami z 18 krajów na International Folk-Beat Festival w Hamburgu.
Po tym dużym sukcesie, Polanie nagrywali dla radia i telewizji RFN. Do stycznia 1967 dali 178 koncertów za granicą. Następnie, odbyli dwie trasy po ZSRR.
ALBUM "POLANIE" 1968
Po powrocie do kraju, nagrali w dniach 16-21 października 1967 pierwszą, i jak się okazało jedyną, płytę długogrającą. Zawierała ona utwory, będące obrazem ich fascynacji rhythm and bluesem. Na pierwszej stronie znalazły się własne kompozycje Polan, na drugiej zaś covery utworów artystów zagranicznych - The Animals, Raya Charlesa, The Kinks, The Capitols oraz The Lovin' Spoonful.
Piotr Puławski - guitar, vocal
Wiesław Bernolak - organ, leader
Włodzimierz Wander - tenor sax
Zbigniew Bernolak - bass guitar
Andrzej Nebeski - drums
"Polanie" - Full Album 1968 https://www.youtube.com/watch?v=gTW1eECO7yk
 
Po powrocie z kolejnego tournée w Związku Radzieckim, gdzie zespół występował w składance estradowej m.in. z Daną Lerską, Reginą Pisarek i Wojciechem Gąssowskim, w marcu 1968 grupa rozpadła się.
Oficjalnie Polanie przestali istnieć 1 kwietnia 1968.
NOWI POLANIE
We wrześniu 1968, Wander i Nebeski, jako Nowi Polanie, próbowali wrócić na estradę, lecz nie wzbudzili większego zainteresowania publiczności.
W skład zespołu wchodzili, poza Wanderem i Nebeskim, także:
Wojciech Skowroński - piano, vocal
Andrzej Mikołajczak - organ
Zbigniew Karwacki - tenor sax
Hubert Szymczyński - bass guitar
Dana Lerska - vocal.
Oficjalny debiut zespołu miał miejsce 3 października 1968, w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki.
Nie udało się w pełni wykorzystać potencjału nowego wcielenia Polan.
Po nagraniu kilku piosenek dla Programu III PR i Młodzieżowego Studia Rytm, oraz zagraniu kilku koncertów, Nowi Polanie przestali istnieć pod koniec 1968.
Nagrania dla radia to "Do jeziora spadła gwiazda", "Pierwszy dzień jesieni", "Rzuciłbym to wszystko", "Śniło mi się" oraz "Zenek".
Projekt zniknął ze sceny. Nagrania formacji nie ukazały się na żadnej płycie.
Nowi Polanie - "Pierwszy dzień jesieni", Audio 1968 https://www.youtube.com/watch?v=xyrwrjk1PhU
 
Nowi Polanie - "Zenek", Official Video 1968 https://www.youtube.com/watch?v=zWYZa59xv5s
 
REAKTYWACJE POLAN
W późniejszych latach, Polanie kilkukrotnie reaktywowali się na pojedyncze koncerty.
Jubileusz 30-lecia powstania zespołu uczczono okazjonalnym występem w pierwotnym składzie, gościnnie z Dariuszem Kozakiewiczem, na Balu Mistrzów Sportu "Przeglądu Sportowego" w Warszawie w 1996.
Po przeszło 40 latach przerwy, Polanie wystąpili w oryginalnym składzie 15 października 2009. w gdańskim Żaku. Przypomnieli największe swoje przeboje.
Zarejestrowane fragmenty są jednymi z ostatnich śladów w historii zespołu:
Polanie 40 lat później - Live @ Klub Żak, Gdańsk, 2009
Włodzimierz Wander - tenor sax, vocal
Piotr Puławski - guitar, vocal
Wiesław Bernolak - keyboards, guitar
Zbigniew Bernolak - bass guitar
Andrzej Nebeski - drums
Guest: Tomasz Dziubiński - guitar https://www.youtube.com/watch?v=JSTrBWLLXLo
 
Wzięli udział w koncercie Motława Beat, który związany był z promocją książki "Motława Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60.":
Włodzimierz Wander & Polanie All Stars - "Ciebie wybrałem", Live @ 50-lat Non-Stopu, Sopot 2011
Włodzimierz Wander - tenor sax, lead vocal
Adam Zimny - guitar, vocal
Wiesław Bernolak - keyboards, vocal
Andrzej Mikołajczak - keyboards
Zbigniew Bernolak - bass guitar
Andrzej Nebeski - drums
Guest: Tomasz Dziubiński - guitar https://www.youtube.com/watch?v=Kei3yT3FnEI
 
W listopadzie 2017, nakładem Kameleon Records, ukazała się płyta Polan, z niepublikowanymi nagraniami radiowymi z lat 1966-1968, także z ostatniej sesji Nowych Polan. Dla fanów zespołu to prawdziwy biały kruk.
Do Nieziemskiej Orkiestry ODESZLI POLANIE:
Włodzimierz Wander zm. 2020
Piotr Puławski zm. 2017
Wojciech Skowroński zm. 2002
Dana Lerska zm. 2006
Hubert Szymczyński zm. 2021
Jedynie Andrzej Nebeski nadal koncertuje, jest aktywny na scenach polskich i zagranicznych, mimo skończonych w marcu 82 lat.
GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO
W 1969 powstała Grupa O!, znana później, jako Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego.
W pierwszym składzie znaleźli się muzycy ostatniego składu Polan:
Wojciech Skowroński - vocal, piano
Zbigniew Karwacki - alto sax, tenor sax, flute
Aleksander Michalski - tenor sax
Andrzej Mikołajczak - organ
Hubert Szymczyński - bass guitar, trombone, vocal
Andrzej Nebeski - drums, leader.
W lutym 1969 Grupa ABC dokonała pierwszych nagrań radiowych.
Dwa miesiące później, dołączyła wokalistka Halina Frąckowiak, znana z zespołów Tarpany i Drumlersi.
ABC zadebiutował oficjalnie 11 lutego 1969, w "Telewizyjnym Ekranie Młodych". Wtedy, w drodze plebiscytu, wylosowano nazwę zespołu - Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego. Pochodziła ona od tytułu pierwszego przeboju, śpiewanego przez Wojciecha Skowrońskiego - "Moje ABC".
Grupa ABC wykonywała muzykę z pogranicza rhythm and bluesa, soulu i popu, ale nie stroniła też od tzw. piosenek zaangażowanych i żołnierskich, co należało do trendów ówczesnej rzeczywistości. Muzyka zespołu wyróżniała się dzięki wyeksponowanemu brzmieniu saksofonów i organów, które tworzyło charakterystyczny styl. Zespół, jako jeden z nielicznych w Polsce, obywał się bez gitary solowej.
Wykonywany przez Halinę Frąckowiak utwór "Napisz, proszę" zyskał w maju 1969 status wielkiego przeboju:
Halina Frąckowiak & Grupa ABC - "Napisz, proszę", Official Video 1969 https://www.youtube.com/watch?v=tU5R6tw9S8Q
 
Po nim przyszły następne - "Gdzie jest wczorajszy dzień" w wykonaniu Haliny Frąckowiak - Audio
czy "Ze mną bądź", skomponowany i zaśpiewany przez Huberta Szymczyńskiego - Audio https://www.youtube.com/watch?v=Og-Jb3jkwLI
 
Latem 1969 w Opolu grupa wykonała nagrodzoną piosenkę "Czekam tu" - Audio https://www.youtube.com/watch?v=1iQBBmuSI44
 
Muzycy wzięli udział w nagraniach soundtracku do filmu "Polowanie na muchy" w reż. Andrzeja Wajdy, gdzie pojawili się także na ekranie.
W maju 1969 odszedł Wojciech Skowroński, a współpracę z ABC rozpoczął basista, Zbigniew Bernolak.
Szymczyński i Bernolak odeszli w sierpniu 1969. Funkcję gitarzysty basowego przejął najpierw Tadeusz Gogosz, a następnie Marek Mataczyński.
W lipcu do grupy dołączył nowy wokalista - Jerzy Kozłowski, a następnie kolejny - Wojciech Gąssowski.
Od tej chwili, w Grupie ABC śpiewało znowu trzech piosenkarzy - Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski i Jerzy Kozłowski
Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego - "You Keep Me Hangin' On", Audio with Photos 1969
Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski - vocal
Andrzej Mikołajczak - keyboards
Aleksander Michalski - tenor sax
Zbigniew Karwacki - alto sax
Marek Mataczyński - bass guitar
Andrzej Nebeski - drums, leader https://www.youtube.com/watch?v=gnbOL_07rSo
W tej konfiguracji zespół występował przez półtora roku, nagrywając kolejne przeboje:
"Droga do gwiazd" (feat. Halina Frąckowiak) - Official Video 1970 https://www.youtube.com/watch?v=338RwN9qM8E
 
"Za mną nie oglądaj się" (feat. Halina Frąckowiak) - Official Video 1970 https://www.youtube.com/watch?v=8wKeS-MKrjM
 
"Moja mała sprawa" (feat. Halina Frąckowiak) - Official Video 1970 https://www.youtube.com/watch?v=zmUy67bcEFc
 
"Prezent od wiosny" (feat. Halina Frąckowiak) - Audio 1969 https://www.youtube.com/watch?v=PcRjRHBi1tI
 
ALBUM "GRUPA ABC ANDRZEJA NEBESKIEGO" 1970
Jedyny studyjny album, "Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego", wydany został przez Polskie Nagrania w 1970. Pierwsze wydanie na CD miało miejsce w 1993, następnie w 2000, razem z EP-ką "Napisz proszę" i singlem "Write a Letter", i w końcu w 2003, razem z nagraniami bonusowymi. Skład:
Andrzej Mikołajczak - organ
Zbigniew Karwacki - alto sax, tenor ax, flute
Aleksander Michalski - tenor sax, baritone sax
Marek Mataczyński - bass guitar
Andrzej Nebeski - drums, leader
Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Jerzy Kozłowski - vocal
Partita - backing vocals
"Razem z nami" (feat. Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Jerzy Kozłowski) from "Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego" 1970 https://www.youtube.com/watch?v=6I5mAa9h6Dw
 
We wrześniu 1971 doszło do kolejnej reorganizacji składu. Z zespołu odeszli kluczowi członkowie - Wojciech Gąssowski, Alek Michalski i Andrzej Mikołajczak, którzy skupili się na tworzeniu nowej grupy Test. Za nimi podążyli Jerz Kozłowski i Zbigniew Karwacki.
W składzie grupy pojawił się gitarzysta Tomasz Myśków, niebawem zastąpiony przez Mirosława Męczyńskiego, oraz muzyczny weteran, klawiszowiec Marian Zimiński, nowy kierownik muzyczny zespołu.
Całkowicie zrezygnowano z udziału sekcji dętej, na rzecz zmiany brzmienia formacji, co, niestety, odbiło się na popularności.
Największym echem odbiła się właściwie tylko piosenka "Idę dalej", która zyskała rangę przeboju:
Halina Frąkowiak & Grupa ABC - "Idę dalej", Official Video 1971 https://www.youtube.com/watch?v=JS1-pvEaAZA
 
Na początku 1972, po odejściu Haliny Frąckowiak, doszło do załamania kariery zespołu.
W lutym 1973 nowym wokalistą został Grzegorz Szczepaniak. Z nim muzycy zdążyli wziąć udział w kolejnej sesji radiowej.
Wylansowali przebój "Asfaltowe łąki", który nagrali z gościnnym udziałem Alibabek:
Grzegorz Szczepaniak & Grupa ABC - "Asfaltowe łąki", Audio 1972 https://www.youtube.com/watch?v=JCLsoFLS3MY
 
W tym okresie zespół już praktycznie nie istniał, ponieważ w marcu 1972 Nebeski rozwiązał grupę, by powrócić do Niebiesko-Czarnych. Nagrał z nimi album z rock-operą "Naga".
Jesienią 1972 doszło do reaktywacji grupy, którą, oprócz Nebeskiego i Zimińskiego, tworzyli teraz Maria Głuchowska - vocal, Winicjusz Chróst - guitar i Andrzej Pawlik - bass guitar. Po miesiącu, miejsce Chrósta zajął Mirosław Męczyński.
Później, w ABC pojawili się jeszcze na krótko Stefan Sendecki - keyboards oraz Jarosław Śmietana - guitar.
Ostatnią wylansowaną piosenką były "Ogrody słońca".
Zespół rozwiązał się pod koniec 1973.
DALSZA DZIAŁALNOŚĆ ANDRZEJA NEBESKIEGO
W następnych kilku latach, Andrzej Nebeski współpracował z wieloma zespołami estradowymi, z którymi koncertował w krajach Europy Zachodniej i w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.
Artysta zarejestrował wiele archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, ma także na koncie nagrania płytowe i muzykę do filmów "Polowanie na muchy" (z zespołem ABC) i "Stawka większa niż życie" (jako instrumentalista).
EMIGRACJA
W 1976 Andrzej Nebeski wyjechał z Polski. Początkowo mieszkał w Austrii, a od 1981 do dziś - w Szwecji.
Grał ze szwedzkimi zespołami - Dixieland Society, Parade Street Band, oraz z polskimi muzykami, mieszkającymi w Szwecji.
KONCERTY w POLSCE
Andrzej Nebeski, mimo, iż od 1981 mieszka na stałe w Szwecji, często koncertuje w Polsce.
W 1986 i 1987 brał w Polsce udział we wspomnieniowych koncertach Old Rock Meeting:
Wojciech Korda & Niebiesko-Czarni - Live @ Old Rock Meeting 1986 https://www.youtube.com/watch?v=SXxOxxHqsY8
 
10 października 1992 w poznańskiej Arenie, odbył się "Koncert dla Ady" - wydarzenie, upamiętniające Adę Rusowicz, która zginęła w wypadku samochodowym rok wcześniej. Andrzej Nebeski również wziął udział w koncercie, podobnie, jak Helena Majdaniec, Wanda Kwietniewska, Wojciech Korda, Henryk Zomerski, Janusz Popławski, Włodzimierz Wander i wielu innych. Koncert został zarejestrowany i wydany na albumie:
Zapowiedź Koncertu dla Ady w TVP Poznań, 1992 https://www.youtube.com/watch?v=6cUo48ho8Ic
 
Włodzimierz Wander & Niebiesko-Czarni - Live @ Koncert dla Ady, 10 października 1992 https://www.youtube.com/watch?v=x2B1HQWEY4A
 
Wojciech Korda - "Śpiąca królewna", Live @ Koncert dla Ady, 10 października 1992 https://www.youtube.com/watch?v=AGgBkk1kyCY
 
KORDA-NEBESKI BAND
Od wiosny 2009 Andrzej Nebeski grał z zespołem Korda-Nebeski Band, w którego skład wchodzili Wojciech Korda, Andrzej Mikołajczak, Tomasz Dziubiński i Leszek Muth.
Fot. 2021 (gmina.rabka.pl) / 1964 Niebiesko-Czarni w Opolu (Marek Karewicz) / 1966 Polanie ( discogs.com
 
) / 1968 Nowi Polanie (Wikipedia) / 1972 Grupa ABC - ostatni skład (Marek Karewicz) / 2021 Koncert w Rabce (gmina.rabka.pl