Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne

"Ocalić od zapomnienia"

 

Siedziba : ul.Próchnika 17     90 - 708 Łódź

tel: 531 908 063      email: muzyka.lsm@gmail.com

numer konta : 92 1240 3073 1111001078665182  Bank Pekao SA.

23 marca 2024

22 marca 2024 o godz. 18 w Mediatece MEMO w Łodzi obyło  wyjątkowe spotkanie z okazji 85. urodzin Andrzeja Nebeskiego. Współorgazniztorem spotkania było nasze Stowarzyszenie. 

W spotkaniu urodzinowym udział brali zasłużeni dla Łodzi perkusiści:
►ANDRZEJ NEBESKI - jubilat 
►MARIAN LICHTMAN
►ALEKSANDER KAWECKI
Spotkanie poprowadził
►RYSZARD BONISŁAWSKI.
Podkład muzyczny zapewnił -  ADAM PISERA
Pokaz slajdów przygotowała: Ewa Kałużna

Fotorelacja w naszej galerii, a poniżej przypominamy życiorys muzyczny Andrzeja Nebeskiego.

Andrzej Nebeski urodził się 27 marca 1939. Był perkusistą legendarnych zespołów Niebiesko-Czarni, Polanie i Grupa ABC. Urodził się w Przemyślu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Łodzi. Tu założył w 1965 zespół Polanie. W łódzkiej średniej szkole muzycznej uczył się gry na perkusji Debiutował w szkolnych zespołach muzycznych. W Klubie Studenckim "Pod Siódemkami" występował z formacją Modern Jazz Swing, razem z Włodzimierzem Gulgowskim i Zbigniewem Bizoniem.
NIEBIESKO-CZARNI
Lata 1963-1965 Andrzej Nebeski spędził w zespole Niebiesko-Czarni. W grudniu 1963 na zaproszenie Brunona Coquatrix zespół wziął udział w międzynarodowej imprezie muzycznej "Les idoles des Jeunes" ("Idole młodzieży") w paryskiej "Olympii". Rok 1965 stanowił najbardziej pracowity okres w karierze Niebiesko-Czarnych. Grupa zarejestrowała ponad 30 utworów, z których wiele nigdy nie doczekało się publikacji płytowych.
Andrzej Nebeski opuścił zespół w czerwcu 1965. Ponownie wrócił do Niebiesko-Czarnych w 1972, ale jedynie na okres ośmiu miesięcy, na nagranie albumu z rock operą "Naga".
POLANIE
W 1965 Andrzej Nebeski, Włodzimierz Wander, Piotr Puławski oraz bracia Wiesław i Zbigniew Bernolakowie założyli w Łodzi grupę Polanie. Repertuar zdominowany był przez piosenki anglosaskie, a uzupełniały go utwory, komponowane przez członków zespołu. Był to pierwszy polski zespół, grający muzykę R&B. Ich pierwsze występy miały miejsce w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Nazwę Polanie wybrała goszcząca wówczas w Łodzi szwedzka aktorka Bibi Andersson, "matka chrzestna" debiutującego zespołu. Po tournée i nagraniach radiowych w listopadzie 1965, zespół wystąpił jako support grupy The Animals na ich polskiej trasie. W maju i czerwcu 1966 Polanie koncertowali w Danii, a w lipcu 1966 wygrali rywalizację z zespołami z 18 krajów na International Folk-Beat Festival w Hamburgu. Do stycznia 1967 dali 178 koncertów za granicą. Po powrocie do kraju, nagrali w dniach 16-21 października 1967 pierwszą i jedyną płytę długogrającą. Na jednej stronie znalazły się własne kompozycje Polan, na drugiej - covery utworów artystów zagranicznych: The Animals, Raya Charlesa, The Kinks, The Capitols oraz The Lovin' Spoonful. Po powrocie z dużego tournée w Związku Radzieckim, w marcu 1968 grupa rozpadła się. Oficjalnie Polanie przestali istnieć 1 kwietnia 1968.
GRUPA ABC
W 1969 powstała Grupa O!, znana później jako Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego. W pierwszym składzie znaleźli się muzycy ostatniego składu Polan - Wojciech Skowroński. Zbigniew Karwacki, Aleksander Michalski, Andrzej Mikołajczak, Hubert Szymczyński i Andrzej Nebeski. ABC zadebiutował 11 lutego 1969 w "Telewizyjnym Ekranie Młodych". W drodze plebiscytu wylosowano wtedy nazwę zespołu - Grupa ABC. Pochodziła ona od tytułu przeboju, śpiewanego przez Wojciecha Skowrońskiego - "Moje ABC". Grupa wykonywała muzykę z pogranicza R&B, soulu i popu. Wyróżniali się wyeksponowanym brzmieniem saksofonów i organów. W kwietniu 1969 dołączyła wokalistka Halina Frąckowiak. Wykonywany przez nią utwór "Napisz, proszę" zyskał w maju 1969 status wielkiego przeboju. Jedyny studyjny album, "Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego", wydany został przez Polskie Nagrania "Muza" w 1970. Zespół ABC rozwiązał się ostatecznie pod koniec 1973.
DALSZA DZIAŁALNOŚĆ
W następnych latach Andrzej Nebeski współpracował z wieloma zespołami estradowymi, koncertował w krajach Europy Zachodniej i w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Artysta zarejestrował wiele archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, ma także na koncie nagrania płytowe i muzykę do filmów "Polowanie na muchy" (z zespołem ABC) i "Stawka większa niż życie" (jako instrumentalista).
EMIGRACJA
W 1976 Andrzej Nebeski wyjechał z Polski. Początkowo mieszkał w Austrii, a od 1981 do dziś - w Szwecji. Grał ze szwedzkimi zespołami Dixieland Society, Parade Street Band oraz z polskimi muzykami, mieszkającymi w Szwecji.
KONCERTY w POLSCE
Mimo, iż artysta mieszka na stałe w Szwecji, często koncertuje w Polsce. W 1986 i 1987 brał udział we wspomnieniowych koncertach z serii Old Rock Meeting. W 1992 wystąpił w poznańskiej "Arenie" podczas "Koncertu dla Ady", upamiętniającego Adę Rusowicz.
KORDA-NEBESKI BAND
Od wiosny 2009 Andrzej Nebeski grał z zespołem Korda-Nebeski Band, w którego skład wchodzili Wojciech Korda, Andrzej Mikołajczak, Tomasz Dziubiński i Leszek Muth.
POLSKIE TRASY KONCERTOWE 2021, 2023
3 września 2021 rozpoczęła się trasa Nebeskiego w Polsce, razem z zespołem Nebeski i Przyjaciele. Repertuar obejmował przeboje Polan i Grupy ABC we współczesnych aranżacjach.
"Czy mnie jeszcze pamiętasz?" - to kolejny koncert polskiej trasy Andrzeja Nebeskiego. Odbył się 21 października 2021 w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
21 czerwca 2023 Andrzej Nebeski ponownie odwiedził Łódź. Wziął udział w Wielkiej Gali Koncertowej "Kocham swoje miasto. Łodzianie łodzianom" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Wydarzeniu towarzyszyło uroczyste wręczenie Medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a jednym z odznaczonych był Andrzej Nebeski.
 

 

85. URODZINY ANDRZEJA NEBESKIEGO - 22.03.2024 - Mediateka MEMO Łódź